Kultúrális intézmények
Cím: 4287 Vámospércs, Debreceni u 2.
Telefon: +36 52 591 038
email: konyvtar@vamospercs.hu
Intézményvezető: Diósné Kozma Erzsébet
Telefonszám: +36 52 591 038
A Vámospércsi Művelődési Ház és Könyvtár a város kulturális központja, amely számos programot és szolgáltatást kínál a helyi lakosok és látogatók számára. Az intézmény a Debreceni utca 2. szám alatt található.
Szolgáltatások és Programok:
Könyvtár: Széles könyvkínálattal és olvasási lehetőségekkel várja az érdeklődőket.
Kulturális Rendezvények: Színházi előadások, koncertek, kiállítások és egyéb kulturális események kerülnek megrendezésre.
Közösségi Programok: Különféle közösségi programok, mint például kézműves foglalkozások, klubok és tanfolyamok.
Szabadidős Tevékenységek: Sport- és szabadidős tevékenységek, amelyek hozzájárulnak a helyi közösség aktív életéhez.
Nyitvatartás:
- Hétfő: Zárva
- Kedd: 10:00 - 18:00
- Szerda: 10:00 - 18:00
- Csütörtök: 10:00 - 18:00
- Péntek: 10:00 - 18:00
- Szombat: 13:00 - 18:00
- Vasárnap: Zárva
A Vámospércsi Művelődési Ház és Könyvtár fontos szerepet játszik a város kulturális és közösségi életében, és számos lehetőséget kínál a szórakozásra és a tanulásra.
Balancé Tánciskola
Rácz Renáta Tünde vámospércsi tánccsapatát 2019 szeptemberépen alapította, a tánciskola nevét a közelmúltban kapta. Jelentése: mérleg, amely szimbolizálja az élet és maga a tánc sokoldalúságát. Fontos tudnivaló, hogy egy táncmozdulat neve is egyben. Az oktatásban közel 50 gyermek vesz részt, egészen a kiscsoportos óvodásoktól a már nemsokára ballagó nyolcadik osztályos ifjú hölgyekig. A lányok és fiúk megismerkedhetnek a mazsorett, valamint latin táncok alapjaival, később magasabb szintre is emelhetik azokat.
Bíborkadarka Néptánccsoport
A legkisebb hajdúvárosban, Vámospércsen 2010-ben alakult a fiatal felnőttekből álló csoport. A tagok tanulás és munka mellett vállalják a magyar hagyományok megismerését és továbbadását. Lelkes és aktív résztvevői a helyi közösségi életnek. Rendszeresen szerepelnek a szülővárosuk rendezvényein és a környező települések kulturális eseményein. A csoport vezetője: Nagyné Kiss Melinda.
Bocskai SE
A Vámospércsi Sport Klub 1926-ban jött létre. Alapításától kezdve tevékenyen részt vesz a település sport- és kulturális életében. A Sport Klub később Bocskai Sport Egyesület néven működött tovább. 1950-70 között labdarúgó, atlétika, női-férfi kézilabda és kerékpáros szakosztályokat működtetett. Ma a labdarúgó szakosztály viszi tovább a Bocskai SE hagyományait az alábbi csapatokkal: U7, U9, U11-U13 (Bozsik), gyermek (U14), serdülő (U16), ifjúsági és felnőtt Megyei II., illetve Megyei III. osztályú csapata van. A labdarúgócsapat az 1995/96-os bajnoki idényben az NB III-ban szerepelt, azóta megyei II. és megyei I. osztályban vitézkedünk. Az 1970-es években Vámospércsen került megrendezésre a Körzeti Diákolimpia, amelyen 10 település diákválogatottjai vettek részt. A 2016/17-es és a 2017/18-as idényben egymás után kétszer, saját nevelésű játékosokkal megnyertük a Megyei II. osztályú bajnokságot, azóta Megyei I. osztályban rúgjuk a bőrt, a 2020/21-es idényben várakozásokon felül szerepelve kilencedik helyen zártunk.
A Városi Sporttelep adottságai kedvezőek: két labdarúgópálya, egy világítással rendelkező műfüves pálya és két aszfaltozott, kivilágított kézilabdapálya, futópálya, kondipark áll a sportolók és a sportolni vágyó lakosok rendelkezésére. Jelenleg 140 igazolt sportoló versenyeztetése folyik hétről-hétre egyesületünkben.
Egyesületünk nagy hangsúlyt fektet a sportág népszerűsítése mellett az egészségtudatos magatartás kialakítására. A sportolás fizikai és a mentális egészség megőrzésének fő eszköze, pihenést, örömforrást és élvezetet nyújtó hasznos időtöltés. A rendszeresen sportoló gyerekek kitartóbbak, alázatosabbak, szorgalmasabbak az iskolában is. Célunk, hogy olyan tehetségeket neveljünk ki, akik majd a felnőttcsapatunkban, vagy a felnőtt bajnokságokban vehetnek részt. További célunk, hogy a hozzánk kerülő gyerekek legyenek érett labdarúgók, egészséges, fegyelmezett, jólnevelt felnőttek, valamint tartozzanak akár játékosként, akár szurkolóként a Bocskai SE nagy családjához.
Búzavirág Gyermekkar
Iskolánkban a kóruséneklés sok éves múltra tekint vissza. Az 1960-as években még Kodály Zoltán is meglátogatta a vámospércsi gyermekkart, melynek emlékét az énekterem falán lévő közös kép őrzi. Jelenlegi létszámunk 45 fő, a 3-8. osztályos diákokból. 1993-tól kezdtük kialakítani kórusunk mai formáját. A Búzavirág Gyermekkar nevet a 2011-2012-es tanévben vettük fel a kórusban éneklő gyermekek javaslatára. Gyakran veszünk részt versenyeken, fesztiválokon és örömmel színesítjük iskolánk, városunk, valamint a környező települések kulturális rendezvényeit. Az Éneklő Ifjúság minősítő hangversenyen többször is arany minősítést kaptunk. Több alkalommal léptünk fel a Mikepércsen a „Csillagokra lépsz” művészeti fesztiválon, ahol műsorainkat különböző fesztiváldíjakkal jutalmazták, és az együttesek legjobbjaival gála-hangversenyeken és vendégszerepléseken vehettünk részt. Vámosgyörkről a Virág János Énekkari Találkozó és Versenyről több alkalommal arany minősítéssel tértünk haza. Ezen sikereken túl, a legbátrabb és legszebb hangú kórustagok szólóénekesként megyei és országos szinten is szép eredményeket értek el. Közösségünket azonban nem a versenyek és a minősítések, hanem az éneklés szeretete, a jó hangulat és az egymás iránti tisztelet tartja össze. Az énekkarba tartozás ma már rangot jelent. Volt kórustagjaink szívesen jönnek vissza közös éneklésre, együtt zenélésre. Műsorainkat népdalokból, népdalfeldolgozásokból, a komoly- és könnyűzene értékes műveiből állítjuk össze. Előadásainkat folyamatosan segíti hangszeres kísérettel Vasné Katona Adrienne, aki a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola tanára. Nagy megtiszteltetésnek éreztük, amikor Mike Ádám (zeneszerző) és Fekete Dániel (szövegíró) felkérte kórusunkat közös szerzeményük, az Izrael című rock-oratórium gyermekkari részeinek eléneklésére. A műből lemezfelvétel is készült magyar, angol és héber nyelven. Ezt követően készítettünk egy ballagási dalokból álló hangfelvételt, Mike Ádám hangszerelésének segítségével. Kórusunk munkáját 2012-ben a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés Kölcsey-díjjal jutalmazta. Igen nagy feladatot jelentett számunkra a 2017-ben elkészült karácsonyi dalokból álló hangfelvétel elkészítése. Az „Ünnepre hív a dal” címet viselő CD polgármesterünk, Ménes Andrea kezdeményezésével és a 2017-es farsangi jótékonysági bál résztvevőinek támogatásával valósulhatott meg. Az elkészült lemez bemutatója 2017 első adventjén volt. „Az elmúlt évekre visszatekintve bízunk abban, hogy az általunk képviselt értékek továbbra is örömöt szereznek sok gyermek és felnőtt számára egyaránt” – fogalmazott Ráczné Stummer Ibolya, a Búzavirág Germekkar kórusvezetője.
Fintorgó Gyermek Színjátszó Csoport
A gyermekszínjátszó csoport 2016-ban alakult városunkban, Somogyi László Gábor vezetésével. A csoport tagjai különböző korúak, első osztálytól egészen a nyolcadik évfolyamig. A drámajáték segítségével a gyerekek önkifejezése, gondolkodáskészsége, kooperatív készsége fejlődik, melynek hatására az iskolai életben könnyebben megállják helyüket. Fejlesztő hatása abban rejlik, hogy cselekvést, aktív közreműködést követel minden résztvevőtől, ami által nem valóságos körülmények között élnek át valóságos érzelmeket, hiszen a drámajátékok a „mintha” világába repítenek. A drámajáték olyan módszer, amely a játékra alapoz, a gyermeki cselekvésre koncentrál, feltárja és fejleszti a gyermek kreatív képességeit. A drámajáték egyben dramatizáló módszereket használ, hiszen szerepeket osztanak és ezeket játsszák el. A csoport tagjai otthonosan mozognak a színpadon folyamatosan fejlődik kifejezőkészségük, előadásmódjuk. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a színjátszóra járó gyerekek kimagasló eredményeket érnek el a helyi, megyei, sőt az országos vers- és prózamondó versenyeken is. A csoport megalakulása óta számos színdarabot adott elő: Tamási Árontól a Szegény ördögöt, Fazekas Mihálytól a Lúdas Matyti, Exupéry-től A kis herceget, Karinthytól a Röhög az egész osztályt, Bolond lakodalmast és más rövid jeleneteket. Különleges alkalom volt a csoport életében a Pircsike Színjátszó Csoporttal közösen, gyerekek és felnőttek részvételével előadott Passió című népi misztériumjáték 2018. húsvétján. A csoport erőssége a rugalmasság, a jó alkalmazkodóképesség, egymás szeretete és tisztelete. A színdarabokhoz közösen tervezzük és készítjük el a szükséges jelmezeket és díszleteket. Előadásainkkal nemcsak a város, hanem a környező települések kulturális rendezvényeit is színesítjük. A Fintorgó kapuja és színpadja nyitva áll mindenki előtt, aki szeretné megmutatni magát a világot jelentő deszkákon.
Művésznők Nemzetközi Alkotótábora
A 2003-ban indult alkotótábor népszerűségét annak köszöneti, hogy célkitűzéseiben folytatni, illetve felébreszteni kívánja a klasszikus festészet technikáját, mai modern felfogásban. Ezen túlmenően tevékenységével és az alkotások sorozatos bemutatásával emléket kíván állítani a nagybányai művésztelep legnevesebb női festőinek, így például Krizsánné Csikós Antóniának, Agricola Lídiának, Thormáné Kiss Margitnak és Balázsné Csiszér Lillának. A vámospércsi az országban jelenleg az egyetlen olyan szervezet, amely összefogja – a nagybányai művésztelep mintájára – a plein air-ben dolgozó női festőművészeket. Az alkotótábor fontos vállalása Vámospércs arculatának megidézése és bemutatása a képzőművészet különböző műfajainak, technikáinak és médiumainak a segítségével, a tájképfestészettől a digitális fotóig. A résztvevő művészek minden évben – köszönetük jeleként – két-két festményt adományoznak a vendéglátó város önkormányzatának, gazdagítva Vámospércs képzőművészeti kollekcióját.
„18 évvel ezelőtt megkértek, hogy próbáljak egy olyan művésztelepet szervezni, ahol csak nők alkotnak. Számomra ez a kérés először döbbenetesnek és kivitelezhetetlennek tűnt. Azt sem tudtam, hogyan kezdjek hozzá. Ráadásul, az volt a kérés, hogy 7 hölgyet, 7 éjszakára. Később egyre jobban tetszett az ötlet, láttam, hogy teljesen egyedülálló csoportot kell létrehoznom. Az ide érkezők között az életközösség vállalásával, az együttdolgozás örömével és bánatával születtek jó és örök barátságok. A külhoniak természetesen saját világuk üzenetét, szülőföldjük levegőjét, mentalitását, karakterét is „hozzák”, élményviláguknak e sajátos elemeit szervesítve az alkotásban az itt tapasztaltakkal. A Pircsike Egyesülettel közösen szervezett tábor a művészek körében igen nagy érdeklődést kelt külföldön is. Egyik művész adja át a másiknak a táborral kapcsolatos pozitív tapasztalatait; viszik Vámospércs jóhírét az országhatárokon is túlra” – vallja H. Csongrády Márta Holló László-díjas fotóművész, a tábor művészeti vezetője. Eddig – többek között – Indiából, Lengyelországból, Lettországból, Németországból, Romániából, Szlovákiából és Ukrajnából érkeztek művésznők a vámospércsi Tájházban júliusonkét megrendezésre kerülő egyhetes alkotótáborba.
Jelentősebb kiállításaik: Béke Hotel (Hajdúszoboszló), Belvárosi Galéria (Budapest), Méliusz Juhász Péter Könyvtár (Debrecen), Művelődési Ház és Könyvtár (Vámospércs), Nadányi Zoltán Művelődési Központ (Berettyóújfalu).
Pircsike Vámospércsi Közművelődési Egyesület
A Pircsike Vámospércsi Közművelődési Egyesület, amely 2018-ban ünnepelte megalakulásának tíz éves évfordulóját, közhasznú egyesületként jött létre 17 alapítótaggal, Somogyi László Gábor képzőművész elnökletével. Fő célja városunk történelmi és kulturális hagyományainak ápolása és a helyi közművelődési tevékenységek erősítése; az emberek közelebb hozása a művészethez, a kultúrához, egyáltalán a közművelődés klasszikus területeihez, s ezeken keresztül a rácsodálkozás, a töltekező szemlélés, az élményszerzés és a kisközösségi együttszervezés örömének megtapasztaltatása.
Programjaik sokaságából kiemelkedik Az Év Édesanyja című anyák napi gála, a Művésznők Nemzetközi Alkotótábora, a jótékonysági bálok, a hagyományos népi disznótor, a szavalóversenyek, a Pircsike Színjátszó Csoport előadásai és a számos alkalommal megszervezett kirándulások határon innen es túl. Kevesen tudják, hogy a Pircsike több más rendezvény társszervezőjeként, besegítőjeként is szorgoskodik. Az egyesület által létrehívott kirándulások során igyekeznek olyan helyszíneket is megcélozni, ahol a primer élményeken túl ápolhatják nagyjaink emlékét, erősíthetik nemzeti öntudatunkat, megismerhetik testközelből épített és természeti örökségeinket. Az elmúlt években ennek a vállalásnak a jegyében keresték fel a csíksomlyói búcsút, Aradot, Temesvárt, Világost, Máramarost, Koltót, Ady Endrét, Szelykefürdőt, Farkaslakát, Kassát, Bécset, Nagyszalontát, Marosvásárhelyet, Csucsát, Kolozsvárt, Gyulafehérvárt, Segesvárt, Nagyváradot, Máriaradnát, Tordát, szerveztek Ady-körutat és Bocskai-zarándoklatot. A Művésznők Nemzetközi Alkotótáborának köszönhetően számos művésznő fest városunkban és viszi vendégszeretetünket a szélrózsa minden irányába (Észtország, Ukrajna, Románia, Németország, India, Moldova) és számos magyar településére. Az évek folyamán összegyűlt alkotásokkal több vámospércsi közintézmény falait ékesítik, valamint számos kiállítást rendeztek a tulajdonukban levő munkákból. A Pircsike Színjátszó Csoport jó néhány színdarabot, bohózatot adott már elő, gazdagítva Vámospércs és a környező települések kulturális életét. Néhány előadás a 10 éves repertoárból: A hárem őr, Az alkohol öl, Passió, Fény születése, Eszti néni, Adóbevallás, Repülő anyóka, Tüzes vas, Szenes ember, Peti mindent elintéz, József Attila-est. Akik egész évben jól viselkedtek, szeretettel látják őket, kortól függetlenül a Mikulásházban, december 6-án.
Zászlóhajó eseményeik között említhetjük a „Katonadolog” – Vámospércsiek az első világháborúban” című centenáriumi kiállítást, ami nem jöhetett volna létre a lakosság kooperatív, felelősen gondolkodó, segítőkész és nagyvonalú hozzáállása nélkül, valamint a szintén helyi gyűjtésen alapuló „Eladott párnák – Vámospércs és 1956” című amatőr dokumentumfilmet. 2021-ben harmadik alkalommal rendezték meg a Hajdú Portya elnevezésű, Vámospércs környékének természeti különlegességeit bejáró teljesítménytúrát és a Bocskai István Honismereti és Szülőföldkutató tábort, valamint az országos Ex libris pályázatot. Az egyesület a pandémia okozta rendezvénystop idején az online térbe költözött: 2020. április 11-én költészet napi, októberben öregek napi versvideós projektet koordináltak, 2021. április 11-én „versfát” hoztak létre a városunkhoz kötődő irodalmárok (Térey János, Korpa Tamás, Halász Margit) munkáiból. Tevékenységeikről – így a Hajdú Portya keretében megvalósult, Guiness-rekord-gyanús, A világ legnagyobb túrabakancsa installációjukról – rendszeresen tudósítanak a megyei és országos médiumok (Hajdú-bihari Napló, Dehír, M1, M5).
Vámospércsi Futóklub
2018 tavaszán alakult meg városunkban a helyi futóklub Gábori László nyugalmazott törzszászlós, maratonfutó vezetésével. A futócsoport jelenleg 40-50 fővel működik; a heti két közös edzésen gyerekektől felnőttekig több korosztály is képviselteti magát. A csoportvezető és a tagok számos versenyen eredményesen mérették meg magukat az elmúlt fél évtized alatt: rendszeres résztvevői az Oxigén Kupának, a Rotary Futófesztiválnak, a Wizz Air futásnak, az Ultra Balaton és Ultra Tisza-tó versenyeknek, valamint a Böjte Csaba ferences szerzetes által alapított székelyhídi gyerekotthon részére rendezett jótékonysági futásnak.
Vámospércsi Művésztelep és Grafikai Műhely
A Vámospércsi Művésztelep és Grafikai Műhely 1992-ben, a település fennállásának 700 éves évfordulója alkalmából jött létre, három alapítótaggal: Pap János műkedvelő festővel, a település postamesterével, Nagy Sándor Zoltán grafikusművésszel és Fátyol Zoltán festőművésszel, főiskolai oktatóval, a telep későbbi művészeti vezetőjével. Az augusztusonként megrendezésre kerülő kéthetes kurzust eleinte Vámospércsen élő, a településhez kötődő művészek látogatták, később Debrecenből, Nagyváradról és más országos művészeti központokból is érkeztek alkotók. A telep célját Fátyol Zoltán a következőképpen fogalmazta meg: „A cél a helyi és a szűkebb régióra történő kisugárzással a civil kultúra önszerveződésének támogatása a városi önkormányzat tulajdonába kerülő és folyamatosan bővülő kortárs művészeti gyűjtemény kialakításával. Továbbá a művésztelep lehetőséget kíván biztosítani a régióban lévő kortárs szellemiségű művészet bemutatására, népszerűsítésére, képzőművészek alkotóközösségének, kapcsolatépítésének, szakmai workshopjának elősegítésére. Az itt kapott, innen nyert inspiráció hosszú távra szól, nem egyik nyártól a másikig tart. Valójában folyamatos és nélkülözhetetlen.” Vámospércsen saját szellemi energia segítette a művésztelep megvalósulását; helyi hagyományokra épülve, természetes módon növekedett, gyarapodott. A résztvevők köre elsősorban az alapítók, majd a későbbi tagok művészi pályára lépő tanítványaiból állt, és szélesedett a kör a szemléleti alapon kialakuló szakmai barátságok nyomán is – de a szellemi magot jelentő művészi látásmód és gondolkodás komolysága semmit sem változott az idők során. Ezek a momentumok teszik hasonlóvá a klasszikus, huszadik század eleji művésztelepekhez a vámospércsit. A város birtokába kerülő festmények, grafikák, metszetek, nyomatok egy része egy-egy helyi épületet, utcaképet jelenítenek meg a képzőművészet formanyelvén – létrehozva egyfajta kortárs művészeti keresztmetszetet, festett településképet, egy város arcképének vonásait.
Az elmúlt harminc évben olyan jelentős személyiségek fordultak meg a táborban, mint Brúgós Zenóbia, Durucskó Zsolt, Éles Bulcsú, Fátyol Zoltán, Fátyol Viola, Ferenczy Béla, Holló Barna, Kányási Holb Margit, Kapócsy Judit, Kónya Ábel, László János, Lehó István, Nagy Sándor Zoltán, Papp Károly, Potyók Tamás, Somogyi László Gábor, Süli-Zakar Szabolcs, Szakáll Szilvia, Varga József.
Jelentősebb kiállítások: Debreceni Művelődési Központ (Debrecen), DOTE Galéria (Debrecen), Hajdúsági Múzeum (Hajdúböszörmény), Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár (Hajdúszoboszló), Méliusz Juhász Péter Könyvtár (Debrecen), Mű-Terem Galéria (Debrecen), Művelődési és Ifjúsági Ház, Könyvtár (Konyár), Művelődési Ház és Könyvtár (Vámospércs), Partiumi Keresztény Egyetem (Nagyvárad).
Vámospércsi Népdalkör
1976. március 12-én alakult meg Vámospércsen a Népdalkör. Kulcsár Béla akkori művelődési ház igazgató szervezőmunkájának köszönhetően negyvenhat fő, férfiak és nők vegyesen kezdték el a település népzenei kincsének kutatását, éneklését. Jónéhányan a csodálatos népi hangszer, a citera megszólaltatásához is értettek, így a zenei kíséret is biztosítva volt a szép énekhangokhoz. Az első vezető, Pataki Béla iskolaigazgató volt, őt Tarján Sándor, Veres Szilvia, Csúth Imréné, Tóth János követték a csoport élén, jelenleg Szabó Mihályné készíti fel a népzene iránt elkötelezett csoporttagokat a különböző minősítőkre és versenyekre. A Vámospércsi Népdalkör 2001-ben a megkapta a „Vámospércs Közművelődéséért” kitüntető címet, majd Hajdú-Bihar Megye Önkormányzatának Kölcsey-díját. A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége a legmagasabb fokozattal, vagyis az Aranypáva Nagydíjjal, a Vass Lajos Népzenei Szövetség pedig Kiemelt Nívódíjjal ismerte el munkásságukat. A Népdalkörnek köszönhetően az elmúlt négy évtized alatt immáron több generáció kóstolhatott bele a környékbeli folklór ismert darabjait felvonultató megtartó közegbe. Fontos esemény a Népdalkör történetében Fátyol Viola fotóművész „Ha van szíved, neked is fáj, amit velem tettél” című fotósorozata. A projekt a Vámospércsi Népdalkör tagjainak portréit és a mindennapjaikról készült felvételeket tartalmazza. A képanyagban a művész általában az emberi kapcsolatok érzékeny szövetét és a női szerepek formálódásait vizsgálta, témáihoz saját személyes kapcsolatait használva fel. A sorozat elnyerte a Robert CapaMagyar Fotográfiai Nagydíjat.